torsdag 26 oktober 2023

Lektion 10 " Volym "

Uppstart

I dagens lektion lär du dig mer om begreppet volym. 

Efter lektionen kan du mäta och beräkna volymen av ett rätblock. Du kan också uttrycka volymen med olika enheter.

Vi kommer att bygga en kub som sedan används för att beräkna volymen.

Arbetspass

Eget arbete

Arbeta med uppgifter om volym. Facit finns på bladets baksida.

https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20063%20Enheter%20for%20volym%202%20v-1.pdf


Bygg en kub med hjälp av utdelat papper. Du får sax och lim av mig.


Gemensamt

Ta fram ditt räknehäfte, linjal och penna. 

Vi ska rita av kuben i vårt räknehäfte.

Följ instruktionerna på tavlan:

- Vi sätter ut måtten på vår kub

- Vi räknar volymen på vår kub

- Vi resonerar kring hur många " småkuber " vi behöver för att bygga 1 kubikdecimeter.


Avslut

Samtala med din bänkis om vilka volymenheter som kan passa till vår lilla kub.

På hur många olika vis kan ni uttrycka kubens volym ?

fredag 20 oktober 2023

Lektion 9 " Sammansatta figurer "

 

Uppstart

I den här lektionen ska du koppla samman de kunskaper du har om att beräkna area för olika figurer.


Arbetspass

Skala 1:100

Räkneuppgifter, skala. Klicka här !

Repetition av olika figurers area.

Eget arbete:

Mattedirektboken 

s.70-71 ( Grön kurs )

s.90 ( Blå kurs )

s.97 ( Röd kurs )

Avslut

Sammanfattning

torsdag 19 oktober 2023

Lektion 8 " Triangelns area "

 

Uppstart

Mål med lektionen: Att kunna beräkna area av olika sorters trianglar.

Startuppgift:

https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20030%20Kort%20division%203%20v-1.pdf

Arbetspass

Gemensam genomgång

För att beräkna arean behöver du kunna mäta bas och höjd. Några exempel på tavlan.

Triangelns area = bas x höjd / 2

Eget arbete

Matteappen, triangelns area. Klicka här eller gå direkt till appen !


Boken sidan 68-69

Avslut

Sammanfattning


onsdag 18 oktober 2023

Lektion 7 " Parallellogrammens area "

 

Uppstart

Parallellogrammens area. Du multiplicerar figurens bas och höjd. Enkelt men ändå svårt, vanligt är att vi mäter höjden felaktigt. Men vi kommer att fixa detta i dagens lektion. 

Målet är att du kan beräkna area av en parallellogram med stor säkerhet. Att du vet vad figurens bas är och hur du mäter höjden från basen.

https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20006%20Multiplikationstabellen%204%20v-1.pdf

Arbetspass

Gemensam genomgång

När du arbetar med övningen så får du gärna klippa ut figurerna.

Länk till rutat papper, klicka här !

Arean = bas x höjd

1. Du får ett rutat papper med tre figurer. Vilken eller vilka figurer har:

-  basen 10 cm ?

-  höjden 3 cm ?

-  har störst area ?

-  har minst area ?

Eget / parvis arbete

2. Rita en parallellogram, beräkna arean. Byt sedan med din bänkis. är ni överens om svaren ?


Eget arbete

Matteappen, klicka på gula länken.

Nivå 1 https://students.matteappen.se/exercises/available/652ff8ac11d35eeacf738349

Nivå 2 ( lite svårare än nivå 1 )

https://students.matteappen.se/exercises/available/652ff9e111d35eeacf73bdd5


Avslut

Tärning

måndag 16 oktober 2023

Lektion 6 " Omkrets och area "

Uppstart

Repetition från gårdagens lektion:

- Area

- Omkrets

Startuppgift:

Beräkna figurernas omkrets och area: ( rektangel, parallellogram, triangel )

Tre figurer som du ska storleksordna utifrån omkrets och area. Uppskatta först och genomför sedan beräkningar.


Arbetspass

Eget arbete:

1. https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20074%20Omkrets%20och%20area%20v-1.pdf

2. Matteboken s.64 - 67

3. Röd kurs sidan 94-95 ( ej uppgift 7 )


Avslut

Sammanfattning


torsdag 12 oktober 2023

Lektion 4 " Fyrhörningar "

 


Uppstar

https://app.begreppa.se/begreppa/videos/matematik/geometri/tvadimensionella-objekt-ak-4-6

Mål: Att kunna rita, namnge och beskriva olika typer av fyrhörningar.

Arbetspass

Eget arbete

1. Du behöver rutat papper, penna och linjal

2. Slå upp sidan 63 i Mattedirekt. Överst på sidan ser du beskrivning av olika månghörningar.

Rita fem olika sorters fyrhörningar och sätt ut figurens namn bredvid.

3. Testa dig själv, håll för namnet på varje figur och kolla om du minns vad figuren kallades och vad som är speciellt med figuren.


Gemensamt

1. Kan du namnen och deras kännetecken ? Fem figurer på tavlan.


Eget arbete

1. Arbeta med uppgifter på sidan 63. Facit till uppgifterna på sidan 325.

Avslut

Sammanfattning

måndag 9 oktober 2023

Lektion 3 " Vinkelsumma och olika typer av trianglar "


Uppstart

Målet med dagens lektion är att du kan beskriva och rita olika typer av trianglar samt ha förståelse för hur du kan använda triangelns vinkelsumma för att beräkna vinkelns storlek.

Startuppgift :

https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20039%20Multiplikation%20och%20division%20v-2.pdf


Arbetspass

Gemensamt

https://app.begreppa.se/begreppa/videos/matematik/geometri/vinkelsumma-ak-7-9


Gemensamt

1. Ta fram penna, räknehäfte och linjal.

2. Du ska nu få öva på att rita fem olika trianglar. 

 Ta hjälp av deras namn och rita som du tror att de ska se ut. Jämför sedan    med figurerna på tavlan.

( Likbent, liksidig, rätvinklig, spetsvinklig, trubbvinklig )

3. Ändra din triangel om det behövs och skriv triangelns namn vid figuren.


Eget arbete

- Matteboken s.62

- Rätta uppgifterna, facit på sidan 325

- Behöver du öva mera ? Arbeta i så fall med uppgifter på sidan 82.

- Vii du pröva svårare uppgifter ? Arbeta vidare med röd kurs på sidan 102-103.

Avslut

Finn fem fel. På tavlan finns fem uppgifter där det gömmer sig fem fel ( minst ). Kan du hitta dessa ? 

torsdag 5 oktober 2023

Lektion 2 " Mäta vinklar "

Uppstart

 Film om vinklar

 https://urplay.se/program/198903-kalkyl-vinklar

Arbetspass

1. Starta upp din dator. Dags att mäta vinklar, klicka in på länken ! Testa o pröva.

https://www.mathplayground.com/measuringangles.html


2. Nu ska du få öva att mäta vinklar med riktig gradskiva. Det funkar på samma sätt som i förra övningen.

Bestäm om vinkeln är spetsig eller trubbig innan du läser av graderna på din gradskiva.

https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20071%20Vinklar%202%20v-1.pdf


3. Rita tre vinklar på ett vitt papper ( utan rutor eller linjer )

Mät dina vinklar och anteckna svaren på ett annat papper.

Byt nu era papper med vinklar med din bänkis, gissa vinklarnas storlek.

Vem gissar bäst ?


4. Övningar i boken, sidan 60 - 61.

Ta hjälp av filmen om du vill repetera innan du börjar öva i boken.

Film som visar och förklarar vinklar och hur du mäter, klicka här !


Avslut

Uppskatta vinklar.

Vi tävlar lagvis i klassen med varandra. Vi använder " spelet " i övning 1.

måndag 2 oktober 2023

Lektion 1 kapitel 2 ( Geometri )

 

Uppstart

I den här lektionen går vi igenom vad kapitel 2 innehåller och vad vi ska kunna  inom geometri.

Mål: Att du har fått en överblick över vad kapitel 2 innehåller och att du kan förklara begreppet dimensioner.

Startuppgift: Fyll i det som saknas vid armarna ut från de fyra cirklarna, kolla på tavlan.

Cirkel 1 - 4 innehåller 1m, 0,5m ; 0,25m ; 0,1m



Arbetspass

Gemensam genomgång

Vi följer upp startuppgiften och samtalar om metoder.

Eget arbete

( Ta hjälp av cirklarna i startuppgiften )

1.  https://www.matematikxyz.com/larare/ewExternalFiles/X%20AB%20065%20Langdenheter%201%20v-1.pdf


2. Ta fram din mattebok och slå upp sidan 54


3. På sidan 54 finns en ruta med rubriken Begrepp.

   - Vilka begrepp känner du till ? 

    -Vilka har du aldrig hört talas om tidigare ?      


 Gemensamt arbete     

- Vi samtalar om begreppen och vad de betyder. ( Sidan 54 )

- Slå upp sidan 78 ( Diagnosen ) Vi gör en överblick av uppgifterna i diagnosen så att vi vet vad vi ska ha koll på när vi är klara med grundkursen.


Avslut

Du kanske har varit på en 3-D bio någon gång ? Vad är så speciellt med 3D ?

Hur kan vi se på en enhet om den beskriver  längd,  area eller volym ?

Per säger att 100 kvadratcentimeter är 1 kvadratmeter. 

Håller du med ? Motivera.

Lektion 7 " Valda Np-uppgifter + årskursdiagnos "

Uppstart Idag får ni kolla på ett Nationellt prov i matematik för år 9. Jag har markerat de uppgifter som jag bedömer att ni har möjlighet a...